2021 Ortalama Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Özel sağlık sigortası sigortalıların sıklıkla tercih ettiği sigorta ürünüdür. 

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası sigortalıları devlet hastanelerinde sıra beklemeden özel hastanelerde tedavi imkanı sunan sigorta ürünüdür.

Özel Sağlık Sigortası Hakkında Detaylı Bilgi İçin: Özel Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?

Özel Sağlık Sigortası Fiyat hesaplaması Nasıl Yapılır?

Özel sağlık sigortası primi yani fiyatı şirket politikalarına, sigortalının yaşına, geçmişte geçirmiş olan hastalıkları, mevcut olan hastalıkları ve seçmiş olduğu teminatlara göre hesaplama yapılmaktadır.

2021 Ortalama Özel Sağlık Fiyatları Ne Kadar?

2020 yılında medikal alanda fiyat artışı gözle görülebilir seviyede arttı.

Medikal alanda olan bu artış özel sağlık sigortası fiyatlarında da artış görülmesine sebep oldu. Özel sağlık sigortası primlerinde artış medikal alandaki artış fiyatları kadar artmasa %10-%20 oranında fiyat artışı görülmektedir.

Özel Sağlık Sigortası Fiyatını Etkileyen Etkenler Nelerdir?

Her sigorta branşında olduğu gibi özel sağlık sigortasında da fiyatı etkileyen etkenler bulunmaktadır.

 • Sigortalı Yaşı.
 • Seçmiş Olduğunuz Plan Türü.
 • Sigortalı Katkı Payı Oranı.
 • Mevcutta Bulunan Hastalıklar.
 • Sigortalı Coğrafi Konumu.
 • Sigortalı Yaşam Tarzı.
 • Sigortalı E-Nabız  Geçmişi.

1- Sigortalı Yaşı

Özel sağlık sigortasın yaptırırken en önemli etkenlerden olan sigortalı yaşı sigorta şirketleri tarafından fiyat hesaplaması yaparken sigortalının yaşı ne kadar genç ise prim o kadar düşük çıkar. Bunun sebebi ise insanların genç yaşta hastalık riskinin daha az olmasından kaynaklıdır.

2- Seçmiş Olduğunuz Plan Türü.

Özel sağlık sigortasında seçeceğiniz plan türüne göre içerdiği teminatlar değişmektedir. Teminat değişikliği sigorta priminin yani fiyatının düşmesi veya artmasına sebep olmaktadır.

3- Sigortalı Katkı Payı Oranı.

Özel sağlık sigortalarında katılım payı bulunmaktadır. Katılım payı hastalık veya kaza sonrası olunması gereken tedavi giderlerinin bir kısmının sigortalı tarafından karşılanması anlamına gelmektedir.

Katılım patı %20 seçilmiş primde tedavi masraflarının %20 sigortalı tarafından karşılanırken %80’i sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Eğer bu oranı %0 olarak seçilmesi dahilinde tedavi masraflarının tümünü sigorta şirketi tarafından karşılanır.

4- Mevcutta Bulunan Hastalıklar.

Özel sağlık poliçelerinde mevcutta bulunan hastalık için teminat verilmez veya sür prim ile poliçeye dahil edilebilir bu seçim sigortalıya bırakılmaktadır.

5- Sigortalı Coğrafi Konumu.

Sigortalının coğrafi konumu gerek coğrafi hastalıklar gerekse anlaşmalı hastane ağı dolayısıyla önemli bir etkendir. Sigortalının coğrafi konumundan dolayı bazı teminatlar poliçe kapsamı dışında  tutulabilir ve yahut poliçeye sür prim alarak eklenebilir.

6- Sigortalı Yaşam Tarzı.

Gelişen çağlarla birlikte yaşam tarzları değişmektedir. Z kuşağının fazla hareket etmemesinden, spor yapmamasından ve düzensiz beslenme sonu yeni hastalıklar çıkmaktadır. Bu hastalıkların en çok görüleni obezite olsa da diyabet(şeker hatalığı) gibi birçok hastalıkla da karşılaşılmaktadır.

Bu hastalıklar diğer hastalıkları tetiklediği için sigorta şirketleri politikaları gereği yüksek riski sınıf olarak sınıflandırılmaktadır.

7- Sigortalı E-Nabız Geçmişi.

Özel sağlık sigortası teklifi oluşturulurken sigortalının e-nabız geçmişi yani geçmiş hastane kullanımları göz önünde tutularak teklif hazırlanmaktadır. Geçmiş hastane kullanımı ne kadar fazla ise sigorta primi o kadar artmaktadır.

Şirketlere Göre Örnek Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadardır?

Özel sağlık sigortası sigortalının yaşına, hastalık geçmişine, mevcutta bulanan hastalıklarına ve her sigorta şirketinin politikalarına göre primler değişkenlik gösterir.

Budan dolayı aşağıdaki primler sadece bir örnektir.

 • 6 yaşındaki erkek çocuklar için 2078,00 tl
 • 23 yaşındaki erkek birey için 1937,00 tl
 • 43 yaşındaki erkek birey için 2500,00tl

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında SGK anlaşması olması gerekir. Ancak özel sağlık sigortasında SGK anlaşması aranmaz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında özel hastanenin SGK ile anlaşmalı olup olmadığını sorgularken özel sağlık sigortasında sorgulama yapmanıza gerek kalmaz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında anlaşmalı hastane harici bir hastanede tedavi olduğunuzda masraflarını siz karşılarsınız. Yalnız özel sağlık sigortasında bir kısmını sigorta şirketi öder.

Tamamlayıcı sağlık sigortası sadece Türkiye sınırlarında geçerken, özel sağlık sigortasına ekleyebileceğiniz yurt dışı teminatı ile yurt dışında da poliçenizden faydalanabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortasında Doğum Teminatı Nedir?

Özel sağlık poliçenize eklete bileceğiniz doğum teminatı ile ailenize yeni katılacak bebeğinizin doğum öncesi ve doğum sürecini güvence altına almış olursunuz.

Doğum Teminatı Neleri Kapsar?

Doğum teminatının kapsamı sigorta şirketleri arasında değişiklik göstermektedir. Yalnız ana teminatları aşağıdaki gibidir.

 • Doktor Muayeneleri.
 • Tahlilleri.
 • Küçük Cerrahi Operasyonalar.
 • Doğum.
 • Oda.
 • Refakatçi Giderleri.

Özel Sağlık Sigortası Alırken Dikkat edilmesi Gereken 5 Husus:

 1. Hasar Ödeme Oranı.
 2. Hasar Talebine Geri Dönüş Süresi.
 3. Anlaşmalı Hastaneler.
 4. İş Hacmi.
 5. Ürün Çeşitliliği.

Hasar Ödeme Oranı

Hasar ödeme oranı sigorta şirketinin sigortalıya karşı olan yükümlülüklerini sağlayıp sağlamadığının bir göstergesidir. Sigorta şirketi sigortalının kaza veya hastalık sonucu olması gerekli tedavileri karşılaması gerekmektedir. Hasar ödeme oranı yüksel olan sigorta şirketini seçmeniz poliçenizi en verimli bir şekilde kullanımınıza olanak sağlayacaktır.

Hasar Talebine Geri Dönüş Süresi

Hasar talebine geri dönüş süresi diğer sigorta ürünlerinde olduğu gibi özel sağlık sigortasında da önemlidir. Sigorta şirketinin hasar ödeme oranı alacağınız hizmetin bir göstergesidir. Kimse hastanelerde saatlerce provizyon için beklemek istemez. Bu sebepten özel sağlık sigortası alırken sağlık sigortası uzman danışmanından şirketlerin talebine geri dönüş süresi hakkında bilgi talep edin.

Anlaşmalı Hastaneler

Özel sağlık sigortanızdan hastalık veya kaza sonucu gerekli tedavilerden ücretsiz bir şekilde faydalana bilmek anlaşmalı özel hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Özel sağlık sigortası alırken sağlık sigortası uzaman danışmandan sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastaneler hakkında bilgi alın.

Özel sağlık sigortasını iyi bir sigorta şirketinden almak istiyorsanız, anlaşmalı hastane ağı en geniş olan sigorta şirketini seçmeniz gerekmektedir.

İş Hacmi

Sigorta şirketinin iş hacmi sigorta şirketinin satmış olduğu poliçeler ve karşılığında almış olduğu primleri gösterir. İş hacmi ne kadar yüksek olursa şirketin güvenirliği piyasada bulunduğu konumu artmaktadır.

Özel sağlık sigortası yatırmadan önce şirketin iş hacmini sorgulayın.

Ürün Çeşitliliği

Özel sağlık sigortası fiyatları seçmiş olduğunuz plana bağlık olarak değişmektedir.

Plan yani ürün çeşitliliği ne kadar fazla ise o kadar çok seçeneğiniz olur ve aralarından size en uygun olan planı seçebilir ve fiyat avantajı sağlayabilirsiniz.

En Uygun Özel Sağlık Fiyatı Nasıl Alınır?

Özel sağlık sigortası alırken sadece bir şirketten değil birden fazla şirketten teklif almanız aralarında karşılaştırma yapmanıza ve en uygun poliçeyi almanıza olanak sağlamaktadır.

En uygun özel sağlık sigortası almak için:

 • Poliçelerdeki teminatları,
 • Sigorta şirketlerinin anlaşmalı hastane ağını,
 • Sigorta şirklerinin hasar ödeme oranını,
 • Hasar taleplerine Dönüş oranlarını,
 • Ürün çeşitliliğini,

Karşılaştırma yaparak seçmeniz size en uygun ve  en iyi fiyatları özel sağlık sigortasını almanız konusunda yardımcı olacaktır

Alokasko.com Online Özel Sağlık Sigortası Nasıl Alınır? 

Alokasko aracılığı ile kasko teklifi almak artık çok kolay Alokasko.com üzerinden dolduracağınız başvuru formu ile sağlık  branşı uzmanlarımız, size en uygun, en güvenilir ve en geniş kapsamlı teklifleri istekleriniz doğrultusunda hazırlamak için sizinle en kısa sürede iletişime geçmektedir. Merak ettiğiniz tüm soruları uzmanlarımıza sorabilir, değerlendirme yaparak kapsamlı özel sağlık sigortası fiyatına ulaşabilirsiniz. 

Özel sağlık sigortası fiyatlarını değerlendirmek için hemen başvuru formuna bilgilerinizi bırakın.

 

 

  0552 505 34 00